Faktoring odwrotny i pożyczka biznesowa – porównanie

Faktoring odwrotny i pożyczki to dwa najpopularniejsze produkty finansowe, z których korzystają przedsiębiorcy, aby zapewnić swojej firmie pieniądze na opłacenie podwykonawców, zakup maszyn czy materiałów do produkcji. W tym artykule opiszę, kiedy korzystniejsze jest zaciągnięcie kredytu, a kiedy korzystniejsze dla przedsiębiorców jest skorzystanie z faktoringu odwrotnego.

Czym jest faktoring odwrotny? Czym są pożyczki na działalność gospodarczą?

Faktoring odwrotny (lub, faktoring zakupowy, faktoring zamówieniowy) to produkt finansowy skierowany do firm, które kupują towary i je sprzedają. Firmy kupujące towary będą płacić gotówką lub krótkimi terminami płatności i chcą skorzystać z długoterminowego kredytu kupieckiego. Jeśli chodzi o faktoring, firma ma za zadanie wypłacić saldo zobowiązań klienta w ciągu 24 godzin lub zgodnie z terminem płatności. Istnieje możliwość wypłacenia swoich pieniędzy na podstawie faktur zakupowych, które zostały wysłane na konta bankowe wierzycieli klienta. Na przykład na konto hurtowni, w której co kupił. Z drugiej strony, klient spłaca należności wobec instytucji pożyczkowej w dogodnym dla siebie czasie. Maksymalny okres karencji, jaki możemy zaoferować naszym klientom to 90 dni.

Gdy ktoś pożycza pieniądze, firma finansowa zwalnia je na rachunek bankowy przedsiębiorcy. Dokumenty te są bardzo przydatne w każdym celu związanym z działalnością gospodarczą. W naszej firmie maksymalny okres udzielenia pożyczki wynosi 12 m-cy.

Faktoring odwrotny i pożyczki – dwa różne rodzaje finansowania

Gdy pożyczkodawca pożycza pieniądze, to zazwyczaj tylko jednorazowo i krótkoterminowo. Kwota, którą możesz pożyczyć i okres, w którym będziesz finansować, są z góry określone. Po spłacie pożyczki przez pożyczkobiorcę kończy się współpraca pomiędzy pożyczkobiorcą a firmą finansową.

Dlatego też zaciągnięcie kredytu jest mądrym rozwiązaniem, jeśli tylko jednorazowo potrzebne są dodatkowe środki, jak np. w sytuacji, gdy przedsiębiorca musi zapłacić dużą kwotę za wykonanie ważnego kontraktu, a nie przewiduje się, że w najbliższym czasie konieczne będzie wykonanie podobnego zadania

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja osób, które korzystają z faktoringu odwrotnego. Ten rodzaj finansowania jest długoterminowy, powtarzalny i działa na podstawie umowy, która jest na długi czas. Maksymalna kwota, jaką klient może zadłużyć się w oparciu o limit faktoringowy, jest ustalana na identycznych zasadach jak limit odnawialny, który banki przyznają klientom. Z każdą częściową płatnością, której dokonuje klient, uwalnia on kwotę, którą musi zapłacić. Kolejne faktury mogą być finansowane. Gdy klient może dokonywać spłat w dowolnym momencie, gdy ma wolne środki, pozwala to na obniżenie kosztów finansowania. W niektórych przypadkach klient może również przedłużyć termin dokonania płatności, korzystając z okresu prolongaty.

Jeśli chodzi o wspomniane cechy faktoringu odwrotnego, to jest on dobrym rozwiązaniem dla firm, które stale potrzebują większej ilości pieniędzy na pokrycie kosztów zakupów.

Faktoring odwrotny i pożyczki – różne sposoby na wypłatę środków

W ramach faktoringu odwrotnego firma, która finansowała działalność, wypłaca 100% wartości faktury, którą przedsiębiorca przedstawia do finansowania. Mają oni prawo do zapłaty zarówno za faktury wymagalne, jak i nienależne.

Gdy ktoś pożycza pieniądze, pożyczkobiorca otrzymuje umówione pieniądze na własne konto. Ma prawo do wykorzystania funduszy na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. Może więc płacić za rzeczy, które nie są udokumentowane fakturami czy paragonami. Może wypłacić pensje swoim pracownikom, albo spłacić ubezpieczenie społeczne.

Faktoring odwrotny i pożyczka – istnieje wiele różnych sposobów na pobieranie opłat

W przypadku faktoringu odwrotnego koszt finansowania obejmuje jednorazową opłatę przygotowawczą oraz odsetki faktoringowe.

Natomiast kosztem kredytu jest w tym przypadku opłata za uruchomienie i odsetki kapitałowe.

Faktoring odwrotny i pożyczka – podobne kryteria udzielenia finansowania

Ważne jest, aby firmy ubiegające się o faktoring odwrotny lub kredyt miały wcześniejsze doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Zazwyczaj konieczne jest kontynuowanie działalności na rynku przez minimum 12 miesięcy. Gdy są pewne firmy, które są nowe, to firma, która jest gwarantem musi być firmą silną finansowo.

Dodaj komentarz