Rodzaje faktoringu

Faktoring staje się bardzo popularny, ale nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że mogą wybierać spośród wielu wariantów tego produktu finansowego. W poniższym artykule wyjaśniamy jakie są rodzaje faktoringu i radzimy jak dobrać do specyfiki swojego biznesu odpowiedni wariant, tak aby czerpać z niego największe korzyści.

Podstawowe pojęcia związane z faktoringiem

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy próbie wyliczenia wartości faktur z odroczonym terminem płatności? Rozważyłbym faktoring przy zamianie tych faktur na gotówkę. W zależności od różnych kryteriów, można wyróżnić kilka rodzajów faktoringu.

  • Faktoring z regresem (niepełny, niewłaściwy) i bez regresu (pełny, właściwy)
  • Faktoring jawny (otwarty) i cichy (niejawny, tajny, ukryty)
  • Faktoring klasyczny i odwrotny

Kryterium podziału dotyczy ryzyka niewypłacalności płatnika faktoringu

Faktoring z regresem (niepełny, niewłaściwy)

Charakterystyczne dla faktoringu z regresem jest pozostawienie ryzyka niewypłacalności płatnika faktoringu po stronie faktora. W przypadku braku płatności ze strony płatnika, firma faktoringowa ma prawo zażądać od niego zwrotu wypłaconej kwoty wraz z odsetkami faktoringowymi. W odniesieniu do faktoringu z regresem wyróżnia się dwa rodzaje: jawny i cichy.

Faktoring bez regresu (pełny, właściwy)

Przedsiębiorca, który korzysta z tej usługi, całkowicie eliminuje ryzyko niewypłacalności płatnika faktoringu. Jest to ryzyko, które podejmie wyznaczona przez Ciebie firma. Jeśli płatnik nie zapłaci faktur, które zostały przekazane do faktoringu, firma faktoringowa nie ma regresu; nie może zmusić faktora do zwrotu wypłaconej zaliczki. Nota lub inny rodzaj zabezpieczenia transakcji, które masz zamiar przeprowadzić, to najczęściej ubezpieczenie należności.

Kryterium podziału: przelew wierzytelności (cesja)

Faktoring jawny

Faktoring otwarty jest o tyle wyjątkowy, że płatnik ma świadomość i wyraża zgodę na cesję wierzytelności wynikających z faktur zgłoszonych do faktoringu. Kwota ta musi zostać wpłacona na rachunek bankowy firmy faktoringowej.

Faktoring cichy (niejawny, tajny, ukryty)

Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z faktoringu otwartego, musi podpisać umowę wymieniającą go jako tego, który odpowiada za sprzedawane przez niego towary lub usługi oraz musi zgodzić się na przeniesienie na faktora wszelkich praw do wierzytelności Co się stanie, jeśli płatnik nie przyjmie cesji? Rozwiązaniem tego problemu jest faktoring cichy. Istnieje różnica między faktoringiem cichym a faktoringiem jawnym, a płatnikom faktoringu nie mówi się, że ich dostawcy korzystają z finansowania faktur w celu finansowania swojej działalności.

Kryterium podziału: strona transakcji

Faktoring klasyczny

W przypadku usługi faktoringu osobą, która korzysta z finansowania jest sprzedawca towarów i/lub dostawca usług. Wysyła do firmy faktoringowej faktury, które są wystawione z odroczonym terminem płatności, aby mieć je natychmiast zapłacone.

Faktoring odwrotny (odwrócony, zakupowy)

To, co różni faktoring odwrotny od jego klasycznej wersji, to fakt, że jest to usługa skierowana do nabywców, a nie do sprzedawców.

Tak więc instytucja finansowa (faktor) płaci za towary lub usługi dostawcom swojego klienta. Z drugiej strony, klient musi w umówionym terminie zwrócić faktorowi pełną kwotę zadłużenia, które zaciągnął plus prowizję.

Faktoring odwrotny jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które mają stałych dostawców i którzy wymagają płatności gotówkowych za dostarczane towary lub usługi lub oferują bardzo krótkie terminy płatności. Jaka jest korzyść ze współpracy z dostawcami, których dostawcy oferują rabaty? Zaletą jest współpraca z dostawcami, którzy oferują rabaty, czyli zniżki za wcześniejszą płatność.


Dodaj komentarz