3 rodzaje faktoringu

Faktoring pozwala firmom zachować płynność finansową i zagwarantować sobie terminową zapłatę wszystkich faktur zakupowych i sprzedażowych. Instytucje finansowe oferują różne rodzaje faktoringu. W tym artykule sugeruję, abyś wybrał najlepszą opcję dla swojego biznesu.

Który czynnik powinienem wybrać?

Klient otrzymuje możliwość faktorowania jawnego, cichego oraz odwrotnego. Dla każdego użytkownika najlepiej nadaje się ten, który spełnia jego potrzeby, a jednocześnie jest najbardziej korzystny, jeśli chodzi o koszty. Istnieje wiele innych korzyści wynikających z korzystania z wielu rodzajów faktoringu jednocześnie.

Faktoring jawny – zasady działania

Faktoring jawny polega na wykupie przez instytucję finansową (faktora) niewymagalnych faktur wystawianych tytułem sprzedaży towarów lub usług. Niewątpliwą zaletą faktoringu jawnego jest prostota i przejrzystość. Strona transakcji, która dokonała zakupu (płatnik) potwierdza fakturę mającą być przedmiotem finansowania – jej wysokość, zasadność oraz termin zapłaty. Jest to zaleta dla firmy korzystającej z usługi faktoringu. Zwiększa to bowiem prawdopodobieństwo, że płatnik nie będzie kwestionował zobowiązania, dokonywał potrąceń itd. Kolejną korzyścią stosowania tej formy finansowania jest brak wymogu ustanowienia zabezpieczenia majątkowego na rzecz firmy faktoringowej. Przy innych rodzajach faktoringu jest to standard. Również wymagania dokumentacyjnie są ograniczone do minimum.

Faktoring otwarty – kiedy warto go wybrać?

Jeśli porównamy koszty poszczególnych rodzajów faktoringu, to zdecydowanie najkorzystniejszy będzie faktoring otwarty. Warto zdecydować się na ten rodzaj umowy, gdy strony transakcji biznesowej są w stanie współpracować ze sobą przez długi czas i mają do siebie zaufanie. Tak dzieje się najczęściej, gdy kupujący i sprzedający współpracowali ze sobą od dłuższego czasu, a spłata zobowiązań przebiegała bezproblemowo. Weryfikując wniosek faktoringowy, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę wiarygodność finansową płatnika faktoringu. A więc firmy rozpoczynające działalność oraz firmy, które mają problemy finansowe (np. z długiem wobec ZUS).
To ważne.

W umowie jest zakaz cesji, który nie zabrania korzystania z faktoringu otwartego. Konieczne jest jedynie uzyskanie zgody płatnika na przelew wierzytelności.

Czym jest faktoring cichy?

Jeśli chodzi o faktoring cichy, to tylko nieliczne firmy finansowe oferują tę usługę, aby zmniejszyć ryzyko transakcji. Polega ona na finansowaniu niewymagalnych faktur i na tym polega zasada tej operacji. W przypadku faktoringu cichego nie ma możliwości cesji określonych praw do wierzytelności, a środki pieniężne wypłacane są bez wiedzy i zgody płatnika. W przypadku możliwości skorzystania z usług faktoringu cichego w naszej firmie wymagane są następujące kroki: udzielenie pełnomocnictwa do rachunku bankowego, na który płatnik będzie dokonywał płatności oraz ustanowienie zabezpieczenia majątkowego.

Kiedy warto wybrać faktoring cichy?

Przekonasz się, że faktoring zamknięty jest droższy od otwartego, ze względu na zwiększone ryzyko, które podejmujesz. Prawo do zapłaty w drodze kredytu nie jest dopuszczalne przez strony, jeżeli umowa między nimi zawiera zakaz cesji wierzytelności, a także gdy płatnik nie zgadza się na faktoring.

W większości przypadków sytuacja ta dotyczy firm budowlanych i transportowych. Duża część prac, które są wykonywane w sektorze budowlanym, odbywa się na podstawie przetargów publicznych. Normą są tu oczywiście umowne zakazy cesji, zasada zapisana na bardzo wczesnym etapie umowy (tzw. zakazy cesji). Siws) po to, aby pieniądze zostały przekazane w umowie, która później stanie się komercyjna. Na uwagę zasługuje również fakt, że większość zamówień, które wykonujecie, pochodzi od państwa lub samorządu. Podmioty te bardzo często nie chcą przyjąć faktoringu. Bardzo często zdarza się również, że strona umowy napotyka na różnice organizacyjne i finansowe. Inwestorzy i generalni wykonawcy będący dużymi firmami często pracują dla podwykonawców, a firmy małe lub jednoosobowe wykonują dla nich prace. Taka relacja zazwyczaj uniemożliwia lub znacznie ogranicza możliwość uzyskania przez podwykonawcę zgody na faktoring.

Podobna sytuacja występuje w sektorze usług transportowych. Niejednokrotnie przewoźnicy to małe firmy, a zamawiający to duże firmy spedycyjne. Są więc w stanie ustalić swoje warunki współpracy.

Faktoring odwrotny – sposób działania

Firma sprzedająca towary i usługi korzysta z usługi zwanej faktoringiem klasycznym (jawnym i cichym). W branży faktoringu odwrotnego klientem firmy faktoringowej jest ten, kto kupuje daną rzecz, a jest nim nabywca. Mechanizm włączenia tej usługi jest bardzo prosty. Firma, która dokonała fakturowania zamówienia, musi zapłacić swojemu klientowi (kupującemu) w ciągu 24 godzin lub zgodnie z terminem płatności. W przypadku klienta, kupujący powinien uregulować należność wobec instytucji finansującej w dogodnym terminie, np. w ciągu 60 dni. Korzystając z faktoringu odwrotnego w naszej firmie, musisz ustanowić zabezpieczenie majątkowe. I nie musisz łączyć faktoringu odwrotnego z innymi produktami finansowymi. Zarówno faktury, które wpływają przed terminem płatności, jak i te, które wpłynęły przed upływem terminu płatności, masz prawo przekazać do finansowania.

Faktoring odwrotny – kiedy warto go wybrać?

Wykorzystaj tę formę faktoringu, aby uzyskać cenną przewagę nad firmami, które dokonują zakupów u stałych dostawców i dokonują tych zakupów za gotówkę lub z krótkim terminem płatności, ale chcą skorzystać z długoterminowego kredytu kupieckiego. Dostawca może zdecydować się na faktorowanie odwrotne, gdy nie jest skłonny do wydłużenia terminów płatności lub zaoferowania dużych rabatów za wcześniejsze płatności.

Gdy przedsiębiorcy potrzebują zainwestować pieniądze w celu zakupu materiałów lub usług, przed złożeniem zamówienia konieczne jest skorzystanie z faktoringu odwrotnego. Z kolei zleceniobiorcy muszą czekać na zapłatę od zleceniodawcy aż do zakończenia pracy. Po otrzymaniu przez przedsiębiorcę płatności od firmy faktoringowej, może on otrzymać rekompensatę za dodatkowy czas (do 90 dni), jaki firma faktoringowa pobiera od niego za dokonane zakupy. Pozwoli im to na nieprzerwane realizowanie umowy. Bardzo ważne jest również to, że korzystając z faktoringu odwrotnego pomagasz swojej firmie stać się znaną jako wiarygodna i wypłacalna organizacja. Robiąc to, możesz zbudować silne i pozytywne relacje biznesowe.

Dodaj komentarz