Faktoring odwrotny – co to jest i na czym polega?

Jeśli kupujesz rzeczy za gotówkę lub z krótkim terminem płatności, a także jeśli chcesz skorzystać z długoterminowego kredytu kupieckiego, to faktoring odwrotny jest miejscem dla Ciebie. Usługi oferowane przez tę firmę to faktoring dostawczy, faktoring odwrotny i faktoring zakupowy.

Czym dokładnie jest faktoring odwrotny?

Termin „faktoring odwrotny” nazywany jest również „faktoringiem zakupowym” oraz „faktoringiem zamówieniowym”. Jest odwrotnością faktoryzacji, która jest klasyczną formą faktoryzacji. Jest to serwis dla kupujących, a nie sprzedających. Mechanizm działania tej usługi jest prosty. Firma faktoringowa powinna zawsze płacić swoim klientom w ciągu 24 godzin lub zgodnie z ustalonymi przez nich terminami. Dlatego też klient musi uregulować należną pożyczkodawcy kwotę w dogodnym terminie, np. w ciągu 60 dni.

Jakie aktywa można sfinansować poprzez faktoring odwrotny?

W formie faktoringu odwrotnego można finansować:

  • Faktury, których termin płatności dopiero zapadnie np. za 7 dni.
  • Faktury, których termin minął (przeterminowane)

Kiedy ważne jest dla mnie skorzystanie z faktoringu odwrotnego?

Ta usługa finansowa przeznaczona jest w szczególności dla przedsiębiorców, którzy w krótkim lub zbyt krótkim czasie muszą zapłacić za zakupione produkty i usługi, które są związane z ich cyklem produkcyjnym. Korzystając z faktoringu, są w stanie zabezpieczyć pieniądze potrzebne na zakup towarów i usług, które są im niezbędne do realizacji kontraktów (np. budowlanych). Ważne jest, aby wystawiać faktury za prace, które nie zostały wykonane. Zwykle robi się to dopiero po zakończeniu prac. Gdy przedsiębiorcy korzystają z faktoringu odwrotnego, są w stanie wywiązać się z harmonogramu prac, nie narażając się na potencjalne, a czasem bardzo dotkliwe kary umowne.

Skorzystanie z faktoringu odwrotnego powinny rozważyć również firmy, które planują zakup większych przedmiotów, zwłaszcza gdy sezon dopiero się zaczyna, a one nie mają wystarczającej ilości pieniędzy. Jest to również dobra okazja do osiągnięcia zysku dzięki wykorzystaniu korzyści płynących z okazyjnych zakupów. Klienci kupujący większą partię towaru lub płacący szybciej (przedpłata lub krótki termin) mogą skorzystać z atrakcyjnych rabatów u dostawców.

Możliwe jest uzyskanie finansowania z wykorzystaniem faktoringu odwrotnego, jednak firmy, które nie są w stanie uzyskać finansowania poprzez faktoring klasyczny (np. ze względu na to, że zakaz cesji mienia nie pozwala na uzyskanie przez firmę wynagrodzenia), prawdopodobnie będą poszukiwać innego rodzaju finansowania z limitem odnawialnym.

Dodaj komentarz